Yolcu Bilgilendirme

Tren Vagonları

Vagon Tipleri

TCDD tren seferlerinde farklı amaçlar için hizmet veren vagon tipleri seyahat servislerini sürdürmektedir. Lokasyon, yolculuk tipi ve yolcuların istek ve ihtiyaçlarına göre oluşturulan farklı tren vagon tipleri müşteri memnuniyetini arttırarak amaca uygun şekilde hizmet etmektedir.

Teknolojik alt yapı ve modern ulaşım araçlarını vagonlarında bulunduran TCDD, var oluş amacına uygun şekilde yenilikçi bir kurum yapısıyla hareket etmektedir. Vagon tipleri arasında yolcu vagonları, özel vagonlar, sofaj vagon ve jeneratör vagonlar bulunmaktadır.

Özel vagonlar kurumların ve sanayicilerin istekleri doğrultusunda, sefer gününden en az bir hafta öncesinden yalnızca kiralayan kişi/kuruluşların kullanımı için hazırlanan vagon çeşitleridir.Kurulduğu günden bugün, konforlu ve güvenli seyahatin adresi olmuş olan TCDD iş seyahatlerinde kurumlara ve sanayicilere hitap eden alternatif çözümü sayesinde kesintisiz çalışma olanağı sağlar.

Yolcu vagonları ise yolcuların tercih edecekleri kompartıman çeşitlerinden oluşur. Bunlar,

  • Pulman
  • Örtülü Kuşetli
  • Yataklı vagon
  • Yemekli Vagon (Restoran)

Her trende bu vagon tipleri farklılık göstermektedir. Özellikle uzun mesafeli yolculuklar için hizmet veren tren seferlerinde pulman, örtülü kuşetli ve yataklı vagon bulunurken, kısa mesafe trenlerinde ise yalnızca pulman vagonlar bulunmaktadır. Yemekli vagon ise yalnızca yemek hizmetinin verildiği restoran konseptli vagonlardır.

Kompartıman Vagon

Kompartıman vagon içerisinde yolcuların konforu, seyir güvenliği, iç dekorasyon ve renk seçimlerinin uyumu yolcuların güvenli, konforlu ve eğlenceli bir tren yolcuğu geçirmesi için özel olarak hazırlanmştır. Yolcular birbirinden farklı tasarımda ve farklı hizmetler sunan kompartımanları tercih edebilirler.

Kompartımanların ses ve ısı izolasyonu gelişmiş seviyededir. Bu nedenle yaz ve kış mevsimlerinde kabin içi sıcaklığı oldukça konforlu şekilde ayarlanabilmektedir. Hatta yolcular kompartıman içinde sıcaklık ayarlamasını manuel olarak yapabilmektedirler. TCDD Taşımacılık her yıl yüzlerce sefere bu tip vagonlarla çıkmaktadır. İç dekorasyonunun iyi bir şekilde SMC kaplama panellerine sahiptir. Bir çoğunda otomatik iklimlendirmeye sistemine sahip olan bu vagonlarda aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri otomatik olarak hava durumuna ve yolcu durumuna göre kendini ayarlar.

Pulman Vagon

tcdd ekonomi vagonu

Pulman vagon yolcu taşıma vagonlarından biridir. Bu vagonda yer alan koltuk sistemi business 2+1 ve ekonomi 2+2 pulman sistemine sahiptir. Her trende pulman vagon yer aldığı gibi bazı trenlerde yalnızca pulman tipi vagon yer alır. Özellikle kısa mesafeli sefer yapan trenlerde yalnızca pulman vagon bulunur. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebilirler. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer almaktadır. Vagonun iki tarafında da tuvalet yer alır. Aynı zamanda evcil hayvanların taşınmasına izin verilen tek vagon tipidir.

tcdd business vagon

Örtülü Kuşetli Vagon

Örtülü kuşetli vagon tipleri trenlere göre farklılık gösteren vagon tiplerindendir. Fakat genel olarak vagon yapısında 4’kişilik kompartımanlar yer alır. Bu kompartımanlar içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar bulunur. Bu koltukların kemerleri çözüldüğünde kompartıman içinde 4 adet yatak oluşur. Temiz ve örtüleri yer alan bu vagonlarda seyahat yolcular için hem keyifli hem de dinlendiricidir. Vagon içerisinde yer alan koltukların ortasında katlanabilir masa yer alır. Yolcuların bagajlarını rahat bir şekilde yerleştirmeleri için bagaj yeri mevcuttur. Vagon içerisinde WC, lavabo, elektrik prizi yer alır. Kompartımanlar içeriden kitlenebilir fakat dışarıdan kitlenmemektedir.

tcdd örtülü kuşetli vagon

Örtülü kuşetli vagon tipleri tren seferlerinde farklılık göstermektedir. Uzun mesafeli trenlerde bu vagon içerisinde 8’er kişilik örtülü kuşetli kompartımanlarda yer almaktadır. Bu kompartımanlarda yer alan koltuklar her daim açık vaziyette durur ve bagaj bölmeleri koltukların altında yer alır. Örtülü kuşetli vagonlar pulman koltuklara göre daha rahat ve kullanışlı iken, yataklı vagonlara göre daha fazla kişinin bir arada kalarak seyahat yaptığı vagonlardır. Bu vagonda evcil hayvan taşımaya izin yoktur.

Yataklı Vagon

Uzun yolculukların daha konforlu geçmesini sağlamak amacıyla TCDD bazı seferlere yataklı vagon koymuştur. Bu vagonlarda odalar iki kişiliktir. Bilet oda için satın alınıyor. Dolayısıyla, tek başınıza, iki kişi, ya da dilerseniz küçük çocuğunuzla seyahat ederken tercih edebilirsiniz. Örtülü kuşetliden farklı olarak; odalarda priz, lavabo, mini buzdolabı, askı ve temiz nevresimler bulunmaktadır. Kapılar kilitlenebilmektedir. Tuvaletler vagonlarda ortak kullanım alanıdır. Son yıllarda popülaritesi artmış Turistik Doğu Ekspresi seferleri tamamen bu vagonlarla gerçekleşmektedir.

tcdd yataklı vagon

Yemekli Vagon

Yemeli vagon yalnızca yemek yenilen alan olarak kullanılır ve burada yolcu taşımacılığı yapılmaz. Vagonun görünümü ve dizaynı restoran konsepti ile aynıdır. Vagon içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar ve ortada masa yer alır. Masa geniş olmakla birlikte, 4 kişinin rahatlıkla kullanabileceği büyüklüktedir.

tcdd yemekli vagon

TCDD yemek vagonlarında yolculara yemek konsepti olarak sağlıklı ve çeşitli yemek menüsü sunar. Menü içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler (köfte vb.) soğuk sandviçler ve sıcak veya soğuk içecekler yer alır. Aynı zamanda yemekli vagonda çikolata, bisküvi, kraker vb. ürünlerde yer alır. Müşterilerinin memnuniyetlerini en üst düzeyde tutmak isteyen TCDD müşterilerine adil ve dürüst davranmakta ve konfor ile birlikte güvenilirliği de onlara sunmaktadır. Toplumun bir parçası olduğunu bilerek toplum bilinci ile yeni faaliyetler gösteren kurum vagonlarda gerekli olan bakımı zamanında eksiksiz olarak yerine getirmektedir.