Tren Turları

Güncel Doğu Ekspresi 2024

15.02.2024

doğu ekspresi tren bileti

Doğu Ekspresi Turu Hakkında

Anadolu'nun belki de tüm güzelliklerine tanık olabileceğiniz, eşsiz manzaraya sahip Ankara-Kars Doğu Ekspresi yolculara ve seyahat severlere muhteşem bir doğu seyahati turu sunuyor.

Ankara'dan Kars'a arasında her gün işlemekte olan Doğu Ekspresi tren yolculuğu 1.365,204 km uzunluğunda bir yol olup ortalama 26 saat sürmektedir.

Son yıllarda sosyal medyada oldukça popüler olmasından kaynaklı sadece ulaşım amaçlı kullanılmayıp turistik olarak da bu güzergâhta seyahat etmeyi tercih eden çok fazla gezgin var. Bu nedenden dolayı biletlerin bulunması zorlaşmış ve hatta standart Doğu Ekspresine ek olarak bir de Turistik Doğu Ekspresi seferleri başlamıştır.

Anahat Doğu Ekspresinin Günlük Sefer Saatleri

Ankara'dan Kars'a Yolculuk:

Ankara Kalkış
Irmak Kalkış
Kayseri Kalkış
Sivas Kalkış
Erzincan Kalkış
Erzurum Kalkış
Kars Varış
17:55
19:18
01:13
04:40
10:56
15:15
18:55

Kars'tan Ankara'ya Yolculuk:

Kars Kalkış Erzurum Kalkış Erzincan Kalkış Sivas Kalkış Kayseri Kalkış Irmak Kalkış Ankara Varış
08:00 11:42 15:39 21:20 01:14 06:55 08:26

Doğu Ekspresi Tren Bilet Fiyatları

İki tür vagon bulunan bu trende iki çeşit de bilet bulunuyor. Doğu Ekspresi 2023 güncel fiyatları şöyledir:

doğu ekspresi turu

a) Pulman 2+1: Yetişkin 400,00 TL

13-26 yaş arası gençler için %15 İndirim uygulanıyor ve bilet fiyatları 340,00 TL’ye geliyor.

0-6 Yaş: Ücretsiz (Koltuksuz)

0-6 Yaş: 200,00 TL (Koltuklu) %50 İndirimli

b) Örtülü Kuşetli: Yetişkin: 720,00 TL

13-26 yaş arası gençler 612,00 TL

0-6 yaş arası çocuk ve bebekler içinse koltuk talep edilmezse ücretsiz, koltuk talep edilmesi durumunda %50 indirim uygulanıyor.

1 yetişkin için Ankara-Kars Doğu Ekspresi yolculuğu gidiş dönüş pulman vagonda 800,00 TL ve örtülü kuşetli vagonda ise gidiş dönüş yolcuğun fiyatı 1440,00 TL olmaktadır.

Meslek ve Yaş Gruplarına Uygulanan İndirim Oranları

 • Öğretmen % 15: MEB’e bağlı veya özel okullarda halen çalışan tüm öğretmenlere (Müdür, müdür yardımcısı dahil), üniversite, fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar, meslek yüksekokulu, uygulama ve araştırma merkezlerinde çalışan tüm öğretim elemanlarına, Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışan öğretmenlere,
 • Askeri yolcu % 15: TSK’da aktif çalışan subay, astsubay ve askeri memurlara, NATO’nun askeri görevlilerine, uzman, uzatmalı çavuş, onbaşı ve erlere (sevk muhtırasız biletle yapacakları seyahatlerde),
 • 60-64 yaş arası yolcular %15,
 • Basın Kartı sahipleri %15: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca yerli ve yabancı basın mensuplarına verilen kartlar geçerlidir.
 • Çalışan TCDD/TCDD Taşımacılık A.Ş. ve diğer bağlı ortaklık personeli, eşi, çocukları ile bunların emeklisi ve eşine %20,
 • 65 Yaş ve üzerindeki yolcular %50,
 • Çocuk (7-12 yaş arası) % 50 indirim yapılır. (Ayrı bir yer istenmemek koşuluyla 0-6 yaş çocuklar ücretsiz seyahat edebilir.)

Ücretsiz Seyahat Edebilecek Yolcular

Yasalar ve uluslar arası anlaşmalarla bazı yolculara ücretsiz seyahat hakkı tanınmıştır. Bu yolcular aşağıda belirttiğimiz belgeleri ibraz ederek hiçbir ücret ödemeden yolculuk yapabileceklerdir.

 • TC. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen, üzerinde “ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI” ,
 • Engelli yolcular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen, üzerinde “ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI” yazılı Ücretsiz Seyahat Kartları veya Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığınca verilen üzerinde “SERBEST” yazılı Özürlü Kimlik Kartını veya Özür durumunu belirtir Nüfus Hüviyet Cüzdanı,
 • Yabancı demiryolu idareleri ile yapılan anlaşmalar gereği, yabancı demiryolu çalışanları için permi belgesi.

Doğu Ekspresi’nde Bulunan Vagon Çeşitleri

 • Pulman, bu kısım bildiğimiz otobüs yolculuğundan farksız ikili koltuklardan oluşan kısım. Koltukların arkasında açılır bir masa bulunur. Yolcular bagajlarını koltuklarının üst kısmında bulunan bölmelere koyabilirler. Ancak bu kadar uzun süren bir yolculuk pek konforlu olacağı düşünülemez. Bu sebepten de her zaman pulman vagonda bilet bulmak mümkün oluyor.

 • Örtülü kuşetli vagonda 4 kişilik kompartımanlardan oluşuyor. Oturulan kısımlar ve üstlerinde bulunan kuşetler yatağa dönüşüyor. Arkadaş grubuyla veya ailecek seyahat etmek için oldukça keyifli olabilecek bu vagon için 4 kişiden az iseniz yanınıza bir başkasının ihtimali de her zaman var. Örtülü kuşetli vagonun kendisine ait lavabo, tuvalet veya mini buzdolabı bulunmamaktadır. Kapılar içerden kilitlenmekte, klimanız isteğinize göre ayarlanabilir şekildedir. Vagonun toplam 10 kompartımanı olup pike, çarşaf ve yastık TCDD tarafından temin edilmektedir. Yastıklar oldukça ince olduğu için eğer daha konforlu yolculuk istiyorsanız kendinize bir yastık, yastık kılıfı, battaniye, çarşaf gibi şeyler de getirebilirsiniz. Kompartımanınıza istediğiniz yiyeceği getirebilirsiniz hatta yolculuğun uzun olduğunu düşünerek tedarikli olmakta fayda var. Tabi buzdolabı olmadığını da unutmamak gerek. Bagajlar koltukların alt kısmında bulunan bölmede muhafaza edilebilir.

 • Yataklı vagon bu uzun yolculuk için tercih edilebilecek en konforlusu olsa gerek. İki kişilik kompartımanlardan oluşan vagon standart Doğu Ekspresi seferlerinde maalesef hizmet vermiyor.

 • Yemekli vagon 14 masadan ve 47-52 kişinin oturabileceği bir alandan oluşmaktadır. İşletmesini özel bir şirket yapmakta olup TCDD’ye ait değildir. Sabah 06.00 ile gece 23.59 arasında hizmet vermektedir. Genellikle paketli gıdalar bulunmakta olup su, çay, kahve, bisküvi, sandviç vb. temin edebilirsiniz.

Doğu Ekspresinde Yolculuk Yaparken Görülen İller, İlçeler ve İstasyonlar

 • Ankara, Kayaş, Elmadağ, Kılıçlar, Irmak,
 • Kırıkkale, Çerikli, Yerköy, Şefaatli, Sarıkent, Yenifakılı, Boğazköprü,
 • Kayseri, Yeniçubuk, Şarkışla, Hanlı,
 • Sivas, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Avşar, Güneş, Göçentaşı, Cürek, Demirdağ, Divriği, Kemaliye Çaltı, Adatepe(Pingen), Bağıştaş, İliç, Güllübağ, Yahşiler, Eriç, Kemah,
 • Erzincan, Tanyeri, Mercan, Çadırkaya, Erbaş, Karasu, Aşkale, Kandilli, Ilıca, Palandöken,
 • Erzurum, Hasankale, Köprüköy, Horasan, Süngütaşı, Karaurgan, Topdağı, Sarıkamış, Selim,
 • Kars.

Şehir merkezlerinde ve bazı istasyonlar haricinde tren sadece 1-2 dakika durup yoluna devam etmektedir. İnip de trenin arkasından bakakalmamak için uzun durulan istasyon bilgilerini kontrol etmek ve şehir merkezleri dışında treni terk etmemek daha iyi olacaktır.

Doğu Ekspresine Bilet Nereden Bulunur, Nasıl Alınır?

Biletleri telefonla 444 82 33 numaralı TCDD çağrı merkezi birimini arayarak satın alabilirsiniz.

Biletler 1 ay öncesinden satışa çıkmaktadır. Örneğin, 1 Temmuz tarihinde alabileceğiniz en uzak tarihli bilet 1 Ağustos olmaktadır. Biletler herhangi bir saatte satışa açılabilmektedir. 

Yakın tarihli biletler için iptal edilen biletlerin olması ve acentelerin ellerinde bulunan satılmamış biletlerin satışa açılmış olma olasılığı dolayısıyla bilet bulmanız mümkün olabilir.

Eğer seyahat kısıtlamanız yoksa hafta içi günleri tercih etmek de şansınızı artıracaktır.

Ankara’dan binmek yerine Irmak veya Kayseri’yi de çıkış rotası olarak seçmek bilet bulmak için iyi bir yol olabilir.

Doğu Ekspresinde Yanınıza Ne Almalısınız?

doğu ekspresi fiyat

Yiyecek- içecek: Uzunca bir yolculuk olduğu için yanınıza yeteri kadar yiyecek almalısınız. Kolay kolay bozulmayacak türden şeyler tercih etmeniz veya çabuk bozulacakları önden tüketmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin; içme suyu, meyve suyu, poğaça, simit, sandviç, soğuk tüketilebilecek zeytinyağlılar, sarma, dolma, barbunya vb. konserve gıdalar; ton balığı vb. hazır pişmiş ürünler, ya da sıcak suda çok hızlı hazırlanabilen çabuk çorba veya noddle gibi yiyecekler tercih edebilirsiniz. Ücreti karşılığında yemekli vagondan sıcak su temin ederek granül kahve, sallama çay veya french press aracılığıyla bitki çayı, filtre kahve vb demleyebilirsiniz.

Giysi- kıyafet- temizlik: Kompartımanlar klimalı olduğu için içerinin sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz ancak her ihtimale karşılık bir ince bir de kalın kıyafet almakta fayda var. Yolculuk oldukça uzun olduğu için pijama veya eşofman gibi rahat kıyafetler tercih etmek iyi olacaktır. Kompartıman ve trenin içinde rahatça dolaşmak için terlik de işinize epey yarayacaktır. TCDD tarafından çarşaf, yastık ve örtü temin ediliyor ancak yine de daha konforlu ve hijyenik bir yolculuk için yanınıza ekstradan yastık ve kılıfı, çarşaf ve battaniye alabilirsiniz. Tuvaletler ve lavabolar ortak kullanım alanı olduğu için TCDD tarafından temin edilmiş olsa da çok hızlı tükeneceğini düşünerek tuvalet kağıdı, havlu peçete, ıslak mendil, sıvı sabun gibi kişisel temizlik malzemelerini yanınıza almak mağdur olmamak adına faydalı olacaktır.

Oyalanmak için: Okumak için birkaç kitap, iskambil kağıtları veya kutu oyunları, fotoğraf makinesi, bluetooth hoparlör, kompartımanınızı şenlendirmek için led aydınlatmalar, notlar almak için kalem kağıt alabilirsiniz. Sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist, şarkıları telefonunuza veya usb belleğe indirmek yararınıza olacaktır. Zira telefon ve hücresel veri her yerde çekmeyebilir. Dizüstü bilgisayar veya tabletinize birkaç film indirmek ve yanınıza almak keyifli olabilir. Şarj aletinizi ve üçlü priz almayı da unutmayın.

Sağlık: Araç tutması gibi sorunlar yaşıyorsanız yanınıza bununla ilgili mutlaka ilaç alın. Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı da yanınıza almayı unutmayın.

Doğu Ekspresinde Telefon / Wi-Fi

Gideceğiniz güzergah oldukça çetrefilli bir yol. Sık sık bağlantı sorunları yaşamanız çok olası. Şehir merkezlerine yaklaştıkça ve şehir merkezlerinde telefonlar oldukça iyi çekecektir.

Trende maalesef wi-fi hizmeti bulunmuyor. Telefonunuzun mobil verisini kullanmanız gerecektir. Belki yolculuk öncesi ek bir İnternet paketi satın almak işinize yarayabilir.

Doğu Ekspres Treninde Çocuğunuzla Yolculuk

Doğu Ekspresinde çocuğunuzla yolculuk yapmayı planlıyorsanız mutlaka örtülü kuşetli vagon tercih etmelisiniz. Yoksa yolculuk her iki taraf için de zehir olabilir. Doğu Ekspresinde 0-6 yaş arası çocuk ve bebekler ekstra koltuk talep etmediğiniz sürece ücretsiz seyahat edebiliyor. Onlar için de bir koltuk alacaksanız %50 indirimli satın alabiliyorsunuz.

Çocuğunuzun yolculuk boyunca rahat edebilmesi ve yol tutmasını engellemek için mutlaka mide bulantısı şurubunu yanınızda bulundurun. Bu uzun yolculuk için çocuğunuzun sevdiği oyuncakları, kitapları, resim yapabileceği defter, boya kalemi, oyun hamurları, bir çocuk filmi indirmiş olmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Sık sık tuvaleti geleceğini düşünerek portatif lazımlıklardan yanınıza alabilirsiniz. Sevdiği yiyecekler, birkaç kalın ve birkaç ince kıyafet ile terlik mutlaka yanınızda bulundurun. Bez kullanıyorsanız fazla fazla yedek almayı ve ıslak mendili unutmayın. Ve ailecek çıktığınız bu eşsiz yolculuğun tadını çıkarın.