Blog

Çocuklarla Tren Yolculuğu

Çoğu zaman ailece tren seyahati yapmak iyi bir alternatiftir. Ancak uzun yolculuklar çoğu kez zor bir hale gelmektedir. Özellikle 4 saatin üzerindeki tren seferlerinde çocuklar sıkılabilir ve bazen huzursuzluk de yaratabilirler. Çocuklarınızla güzel ve eğlenceli bir tren yolculuğu geçirmeniz için yapabileceğiniz aktiviteler: 

Çocuklarla tren yolculuğu

  • Oyunlar ve aktiviteler: Tren yolculuğu sırasında çocuklarınızın eğlenerek vakit geçirebileceği birçok aktivite yapılabilir. Örneğin renkli kalemler ve boya kitabı, bulmaca kitapları, hikaye kitapları, kart oyunları, bulmacalar veya küçük oyuncaklar alarak bunlarla zaman geçirebilirsiniz.
  • Atıştırmalıklar: Seyahat süresince çocuklarınızın açlığını önlemek için atıştırmalıklar alabilirsiniz. Meyve, sandviç, kraker, kurabiye veya süt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

  • Seyahat hazırlıkları: Tren yolculuğuna çıkmadan önce çocuklarınız için küçük bir çanta hazırlamak yolculuğun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Örneğin, çocuklarınıza rahat ve esnek kıyafetler giydirebilirsiniz. Ayrıca, sevdikleri bir battaniye veya yastık da yanınıza alabilirsiniz.

  • İlgilerini dışarıya vermek: Özellikle gündüz yapılan seyahatlerde, camdan manzarayı ve nesneleri izleyip, onlar hakkında yorumlar yapabilir, hikaye anlatabilirsiniz. Durak adları, hayvanlar, araçlar, yollar hakkında ilginç şeyler konuşabilirsiniz.

  • Süreyi kontrol etmek: Çocuklar sabırsızdır. Yolculuğun ne zaman biteceğini sürekli sorarlar. Zaman algıları büyüklerden farklı olduğu için bu soruyu her 2-3 dk da bir bile sorabilirler. Bu onların sıkılmaya başladığını gösterir. Hemen ilgisini başka bir şeye çevirmek iyi olabilir.

  • Radyo, tablet: Her ne kadar dijital ekranlardan çocuklarımızı uzak tutmaya çalışsak da bu gibi zor durumlarda faydalanabiliriz. Ama bu süreyi çocuğun yaşına göre limitlemek gerek.  

çocuk tren

Her çocuk farklıdır ve farklı şeylerden hoşlanır. Çocuklarınızın ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş bir yolculuk planlamak, onların mutlu ve eğlenerek seyahat etmelerine yardımcı olabilir.