Yolcu Bilgilendirme

Sıkça Sorulanlar

Tren Bileti İptal/İade İşlemleri

Biletiniz satın aldığınız sefer için geçerlidir ve seyahatinizin sonuna kadar saklamanız gerekmektedir. Biletinizle ilgili yapacağınız tüm işlemlerde kimliğinizi hazır bulundurmalısınız.

İade ve değiştirme hakları bilet tiplerine göre farklılık göstermektedir. İade hakkı bulunan biletlerin geri ödemesinin istenmesi durumunda ilgili trenin hareket gününden önce bilet fiyatı üzerinden %10, hareket gününde ise %20 oranında kesinti yapılır veya istenirse bu tutar kesintisiz olarak açık bilete çevrilir.

Bilet iadesi TCDD gişelerinden trenin hareketine 15 dk, diger satış kanallarından 30 dk öncesinden yapılabilir. Trenin hareketinden sonraki iade talepleri kabul edilmez. Açık bilet kullanılarak alınan biletlerde iade ve değişiklik işlemi yapılamaz. Kısmi kullanılan açık bilet bedellerinin geri kalan miktarı başkaca bir işlem için kullanılamaz.

Trende Koltuk Seçimi

Tren bileti alırken de aynı otobüs ve uçaklarda olduğu gibi koltuk seçimi yaparak işleminizi tamamlarsınız. Dolayısıyla koltuk numaranız siz biletinizi aldığınız anda zaten belli olmaktadır.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus da yolcu sayısı kadar bilet satın almanız ve tek başınıza seyahat edecekseniz yanınızda yolculuk eden diğer kişiyle hemcins olmanızdır. Yani 2'li koltuklardan birinde erkek yolcu oturuyorken, başka bir bayan yolcunun hemen yanına bilet satın alması kurallara uygun değildir. Eğer böyle bir yalnış yaptıysanız gişeden koltuğunuzun değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bu durum çözülemezse seyahat edemeyebilirsiniz.